Wysokość ubezpieczenia na życie

Suma, na jaką powinno się ubezpieczyć życie, zależy od wielu czynników. Kilka wskazówek, ułatwiających podjęcie decyzji, podaje serwis Insiure.com.

Koło ratunkowe

Przed podjęciem decyzji o tym, na jaką kwotę będzie opiewać polisa, trzeba rozważyć kilka aspektów – przede wszystkim zwrócić uwagę na bieżące możliwości finansowe rodziny, przyszłościowe potrzeby oraz indywidualne wymagania.

Wysokość polisy wpływa na wysokość składek – jeśli rodzina może pozwolić sobie bez uszczerbku dla jakości życia na wyższe składki, to można podjąć się inwestowania w polisę z wieloma zerami. Gdy zaś sytuacja rodziny jest przeciętna, kwota nie może już być wygórowana (np. milion złotych), ponieważ diametralnie wpłynęłoby to na wysokość składek. Reasumując – polisa na życie to istotne ubezpieczenie, ale nie można opłacać go kosztem bliskich, dlatego trzeba realnie spojrzeć na dochody i wydatki rodziny.

Drugim aspektem są potrzeby w przyszłości. Polisa ma bowiem zabezpieczać przyszłość, która zawsze jest niepewna. Suma polisy powinna gwarantować rodzinie życie na odpowiednim poziomie, umożliwić pokrywanie wydatków bieżących (rachunki, czynsz) oraz pozwolić na np. studia dzieciom. Obliczenie przypuszczalnej sumy, która zabezpieczy bliskich, pomoże określić wysokość polisy ubezpieczeniowej. Warto w tym miejscu uwzględnić także wszelkie kredyty i pożyczki, które będą wymagać spłaty – to istotny wydatek w domowym budżecie, który powinien zostać także wzięty pod uwagę w trakcie obliczania sumy ubezpieczenia.

Każdy człowiek posiada poza tym inny system wartości, odmienne potrzeby itd. Dlatego określając sumę ubezpieczenia, należy wziąć pod uwagę indywidualizm w tej materii. Jeśli ktoś ma skromne potrzeby tak, jak jego rodzina, nie odczuwa konieczności życia ponad stan, polisa może być niższa. Jeśli zaś bliscy cenią życie na poziomie, to wysokość polisy może być proporcjonalnie wyższa.

Źródło: insiury.com

Skomentuj

Ponieważ komentarze są moderowane, Twoja opinia może pojawić się z opóźnieniem.